You are currently viewing Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

Światowy Dzień Zespołu Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki

Czy to już dziś 21 marca? Pierwszy dzień wiosny? Promyki słońca zaczynają nieśmiale ogrzewać nasze ciała? Mamy więcej energii i aż chce się wyjść z domu? To właśnie ten cudowny czas, gdy wszystko budzi się do życia.

Ale czy wiesz, że 21 marca to nie tylko narodziny wiosny, ale również ludzi niezwykłych, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa? Ta data nie jest przypadkowa! Zespół Downa to genetyczne zaburzenie spowodowane dodatkowym – trzecim chromosomem w 21 parze chromosomów, stąd więc obchodzimy go 21.03.

Obchody Światowego Dnia Zespołu Downa

Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Corocznie na całym świecie pierwszego dnia wiosny organizowane są liczne imprezy mające na celu zwiększanie świadomości społecznej o Zespole Downa, propagowanie praw ludzi dotkniętych tym zaburzeniem wrodzonym oraz integrację z nimi.

Co ciekawe, symbolem tego dnia stały się kolorowe skarpetki nie do pary. Nawiązują one do niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim zmagają się osoby dotknięte Zespołem Downa. Załóżmy dziś kolorowe skarpetki, by podkreślić ważność tego dnia!

Znajdziesz je tutaj: https://sundaysocks.pl/sklep/ .

Źródło: Pixabay

Dodaj komentarz